06.07.2022
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
DÜŞÜNCE FORMLARI ERGÜN ARIKDAL  

Düşünce Formları
Ergün Arıkdal

Cinler, periler, şeytanlar süptil âlemdeki maddenin insan düşüncesine itaati ile ilgilidir. O madde, düşüncelerle sürekli olarak şekillenip durur. Kişi bunu çoğunlukla otomatik olarak yapar, bazen de şuurlu olarak yapar.

İnsanlar genellikle kendi düşüncelerinin seyrini kontrol altında tutmazlar. Zihnin bir özelliği çağrışımlara açık olmasıdır. Bir fikir diğerini kovalar ve bu sırada insan otomatik olarak değişik düşünce yayınları yapmış olur. Düşünceleri de süptil 'plan'da devamlı olarak şekillenmeler meydana getirir. Eğer bir düşünce üzerinde ısrar edilir, hep aynı şey düşünülürse, aynı düşünce beslenilirse, beslenen bu düşünce adeta canlı bir yaratık haline dönüşür.

İnsanlar genellikle maddi hırslarına dayalı şeyler düşünürler. İnsan ölüm denilen olayla bedenini terk ettiğinde kendisine cennet veya cehennem halini yaşatacak olan esas olarak, daha önce kendisinin yaratmış olduğu bu düşünce formlarıdır. İnsanın cini de, hurisi de, şeytanı da kendisince oluşturulan düşünce formlarıdır.

Kimilerine göre, Hz. Muhammed'in "ben cinimi Müslüman ettim" sözünde, kendisinin menfi düşünce formlarının olmayışı ifade edilmektedir.

"Düşünce formları" nın oluşmaları düşüncelere bağlı olduğundan, bunların menfi ya da müspet oluşları, düzeyleri ve tabiatları, doğal olarak, söz konusu düşünceleri oluşturan niyet ve isteklere, yani kişiyi o düşünme faaliyetine sevk eden niyet, istek, arzu ve tutkulara bağlı olmaktadır. Bu bakımdan Sakyamuni Buda ölüm sonrasında çekilen ıstırapların nedenlerini açıklarken düşünce formlarından ve düşüncelerden söz etmek yerine, doğrudan doğruya, bu düşüncelerin kaynağı olan, onları yaratan isteklerden, arzulardan, tutkulardan, hırslardan söz etmeyi tercih etmiştir:

İnsanlar yaşarken iç âlemlerini birtakım maddi hedeflere yönelik olarak biçimlendirirler. Ama öldükleri zaman, bu istekler, arzular ve tutkular, maddi yaşamdan kopmamalarına neden olur ve onları maddi yaşama hâlâ bağlı tutarlar. Onlar hâlâ o maddi tutkular içinde yanar kıvranırlar.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru