27.07.2021
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
FENG SHUİ DE RENKLERİN KULLANIMI  

Feng Shui de Renklerin kullanımı “Elementler, Bagua Alanları, Yin ve Yang Renkler

Feng Shui’yi anlamak için ilk olarak renklerin hangi kategorilere nasıl yerleştirildiğini anlamak gerekir. Her renk belirli nitelikler ve çeşitli unsurlar içerir. Bunlar Yin ve Yang’ın kategorileri ve her rengin beş Feng Shui öğesi mevcuttur. Bunlar ateş, toprak, metal, su ve ağaç dır.

Ateş: Tutku ve yüksek enerjiyi tanımlar. Başarı için destek anlamını taşır. Son sürat ile etki eder. Ateş öğesinin renkleri kırmızı, turuncu, mor, pembe ve sarıdır.

Toprak: Gıda ve kararlılığın öğesidir. Gıda, kararlılık ve ilişkilerde korumayı sağlama amaçlı kullanılır. Renkleri hafif sarı ve bejdir.

Metal: Açıklık ve kesinliğin öğesidir. Metal renkleri gri ve beyazdır.

Su: Rahatlığın, bolluk ve tazeliğin öğesidir. Mekanlara açık ve canlandırıcı enerjiyi getirir. Renkleri mavi ve siyahtır.

Tahta: Sağlık ve canlılığı temsil eder. Öğesi ise iyileştirme için kullanılır. Renkleri ise kahverengi ve yeşildir.

Bagua gayelerine baktığımızda her alan bir renk ile temsil ediliyor şöyle ki; Bilgi-Mavi, Sağlık–Sarı, Çocuklar–Beyaz, İlişkiler–Pembe, Ün ve şöhret–Kırmızı, Aile-Yeşil, Zenginlik–Mor, Kariyer–Siyah, Arkadaşlar ve yardımcılar–Gri.

Feng Shui ye göre Yin renkleri iyileşme ve rahatlama sağlar. Yang renkleri ise coşku, pozitiflik ve motive olmayı sağlamak amaçlı hareket için kullanılır. En önemli Yin rengi Yeşil ve Mavidir. En önemli Yang renkleri ise Sarı ve Kırmızı dır.

Mavi (Yin): Sakin ve dinlendirici bir renktir. Rahatlatarak şifa ve sevgiyi yansıtır. Sinir bozukluğu ile uykusuzluk çekenler ve hiperaktif çocuklar için kullanılabilir. Feng Shui de bu rengin büyük önemi vardır. Mavi barış ve güven duygusu yaratır. Denizlerin ve gökyüzünün rengidir. Denizler ve gökyüzü yüceliği temsil eder. Bununla birlikte akıl ve bilgelik rengidir. Yatak odalarında kullanılabilir. Mutfaklarda ise kilo vermek için uygulanabilir.

Siyah (Yin): Siyah renk kariyeri, parasal durumu, geliri simgeler. Duygusal korunma, güç ve otoritenin rengidir. Her ne kadarki asilliğin rengi olsa bile batı dünyasında genellikle üzüntü ve yas için kullanılır. İyi bir çağrışımı olmaması ile birlikte gece hayatında giyim tarzı olarak vaz geçilmez bir renktir. Siyahın bulunduğu ortamda bulunmak kasvetli gelebilir. Çocukların odasında kullanılmaması gerekir. Depresyona sebebiyet verebilir.

Yeşil(Yin): Dengenin, özveri ve sevginin rengidir. Uyuma ve huzura teşvik eder. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Doğayı simgelemesi nedeniyle tazeliği ve yaşama bağlılığı arttırır. Batıda paranın ve gücün rengi olarak anılır. İş ortamlarında yeşil rengi güveni sağlar. Kaslar, kemikler ve psikolojik durumlar üzerinde etkisi büyüktür. Evlerde yeşil bitkilerin ve rengin kullanımı hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Yatak odalarında ise yeşil çiçekli bitkiler kullanılmamalıdır. Sadece hastaların yatak odalarında kullanılmalıdır.

Mor(Yin): Fiziksel ve ruhsal şifanın, iç güdünün rengidir. Ruhsal bilinç ile ortaklık etmek için mükemmel bir renktir. Sanatı ve güzelliği temsil eder. Manevi gücü ve yaratıcılığı arttırır. Feng Shui de zenginlik alanının rengidir. Mor kullanarak ruhsal denge artırılabilinir aşırıya kaçıldığında ise öfke ve sinirlilik halini ortaya çıkartır.

Gri(Yin): Zarif, tarafsız bir renktir. Zor bir renktir aslında. Gelenekçi, zoru seven, dışa kapanıklık getiren, muhafazakarlık ve güvenirlik sağlar. Hızlı değişim dönüşüm yaratır. Gümüş Gri’si ise gerçeği arama ve romantizmi tetikler. Yin ve kadındır. Zerafetlik, modernlik  ve zenginlik verir. Beyni, aklı, yaşlıları, eskiyi de temsil eder. Feng Shui de arkadaşlar, yardımcılar ve destekçilerin alanıdır. Metal elementine ait bir renk olduğu için sadece bagua alanında küçük ayrıntılar ile aktif etmek için kullanılması önerilir. Yoğun olarak kullanılan  Gri renk karmaşa ve sıkıcı bir ruh haline dönüştürür.

Pembe(Yin): Aşkı, hayalgücünü, saflığı, yaşam enerjisini, yardımseverliği, uyumu arttırır. Sakinlik verir. Neşe ve ahenk yaratır. Saldırganlığı, sinirliliği, aşırı endişeyi kaldırır. Çocuk odalarında kullanılması çocuklarda sakinlik verir uykuya kolay dalmalarını sağlar. Rahat hissettiren ve uyum sağlamayı kolaylaştıran bir renk olması nedeni ile oturma odalarında yada yatak odalarında kullanılabilir. Feng Shui de ilişkileri canlandırma, romantizmi arttırma alanında kullanılır.

Sarı(Yang): Sıcaklık, hareket, neşe ve dostluğu temsil eder. Umutsuzluğu ortadan kaldırır. Hastalar için kullanılabilir. Görev ve sorumluluğu arttırmayı sağlar. Ofis ve eğitim alanında kullanılabilir. Kas ve sinir sistemlerini harekete geçirir. Zihni uyarır. Çocukların öğrenme kapasitesi geliştirmek için sarı kullanılabilir. Yalnız uzun süre yoğun sarı renge maruz kalma gerginliğe sebep olabilir.

Kırmızı(Yang): Gözün ilk olarak algılayacağı renktir. Canlılığı ve cazibeyi temsil eder. Adrenalin salgısını arttırarak fiziksel olarak uyarır. İştahı açar. Saldırgan tarafı uyarır. Uzak doğuda şansın rengidir. Gelinler kırmızı giyindirilir. Yeni yılda kırmızı zarf yada paketin içinde hediyeler verilir. Kilo ile ilgili problem var ise mutfakta Kırmızı renk kullanılırken dikkatli olunmasında yarar var.

Beyaz(Yang): Denge, güven ve saflığı temsil ettiği gibi aynı zamanda barışın rengidir. Uzak doğuda cenaze törenlerinde kullanılır. Matemin ve kutsallığın rengidir. Batıda ise mutluluğun, saflığın, özgürlüğün ve temizliğin rengidir. Kullanıldığı alanda ışığı arttırır, parlaklık ve canlılık verir. Dekorasyonda çok fazla beyaz rengin kullanımı rahatsızlık yaratır.

Turuncu(Yang): Konsantrasyonu güçlendirir. Sosyalleşmeyi sağlar. Bir amaç duygusu vermek için motive olmak amaçlı kullanılabilir. Gücün ve dayanıklılığın rengidir.Aynı zamanda Kırmızı rengin sahip olduğu özellikleride barındırır. Kırmızıdan daha kolay kullanılabilir. İştah açıcı özelliğe sahiptir.

Not: Doğru Feng Shui için Kua sayınıza ve mekan yönlerinin alanlarına göre uygulama yapılması gerekir.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru