08.12.2022
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
REİKİ  
REİKİ

Japonca'da "Evrensel Yaşam Gücü Enerjisi" anlamına gelen reiki enerjiye açılmış bir kişi tarafından, eller yoluyla enerjinin kendine yada başkalarına aktarılması şeklinde uygulanır.

İnsan vücudundaki enerji kanallarında oluşan tıkanıklıkların açılmasını sağladığına inanılan reikinin, birçok hastalığın tedavisine yardım ettiği iddia ediliyor. Bununla birlikte, reiki ile ilgilenenler bu yöntemin tıbbın yerini tutmadığı ve teşhis için bir araç olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bütünleyici, tamamlayıcı şifa yöntemi olarak kullanıldığında başarılı bir araç olduğu öne sürülen reiki, çağdaş tıp, akupunktur, şiatsu, refleksoloji gibi, şifa için kullanılan tüm sistemlerle uyumlu. Bu sistemlerle birlikte uygulandığında acıları hafiflettiği ve şifa sürecini hızlandırdığı söyleniyor. 
Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde pek çok hastane kendi bünyelerindeki ekiplerle hastalarına reiki uygulamakta. Dünya üzerinde her gün daha çok sayıda tıp adamı, onkoloji bölümlerinde ve ameliyathanelerde reiki uyguluyor. 
Reiki hiçbir inanç sistemi ya da felsefe ile bağlantılı değildir.Her din ve mezhpeten reiki uygulayıcıları var. Bir yandan kendi inançlarını yaşarken diğer yandan da reiki enerjisi uyguluyorlar.
REİKİ TARİHÇESİ

Reiki, Dr. Mikao Usui (1865 - 1926) ile başlayan bir şifa ve ruhsal gelişme enerjisi sistemine verilen isimdir. Yakın zamana kadar Mikao Usui ve bu istemin ortaya çıkmasıyla ilgili çok az şey biliniyordu. Son bir kaç yıldır Japonya'da yapılan araştırmalar sonucunda Usui'nin orijinal Reiki uygulamaları hakkında daha kesin bilgiler elde edilmiş ve böylece batıda öğretilen sistemi daha geniş bir perspektiften görme olanağı doğmuştur. Usui'nin ölümünden sonra onu 
izleyenlerce dikilen anıtta yazılanlara göre, Reiki sisteminin temelini oluşturan enerji, Mikao Usui'ye Kurama Dağında 21 günlüğüne inzivaya çekildiğinde gelmiştir. Bunun gerçekleştiği kesin tarih verilmiyor. Usui, 1922'de bu enerjiyle işleyen şifa tekniklerini uygulamak üzere Tokyo'da bir klinik açmıştır. Bu şifa yöntemlerini Usui yalnızca uygulamakla kalmamış, birçok kişiye de öğretmiştir. Reikinin Japonya dışına yayılması ise bir Amerikalı sayesinde oluyor. 1935 yılında Usui'nin yetiştirdiği öğretmenlerden Chuijiro Hayashi'nin kliniğne yatan Hawayo Takata adında Japon asıllı bir Hawaiili kadın, reiki sayesinde iyileşince reiki öğrenip Amerika'da uygulamaya başlıyor. Takata'nın öğrencisi olan Amerikalılar reikinin dünayaya yayılmasında öncü oluyorlar. Bugün dünya çapında yaklaşık 2 milyon reiki uygulayıcısının olduğu biliniyor.
REİKİ FAYDALARI
 • Rahatlamaya yardım eder
 • Yaşam enerjisini arttırır.
 • Uykuyu düzenler
 • Cerrahi müdahalelerden önce ve sonra iyileşme süresini kısaltır.
 • Pek çok rahatsızlığın iyileşmesine yardım eder.
 • Yan etkisi yoktur.
REİKİ ENERJİSİNİN ÖZELLİKLERİ
 • Zeki ve Amaçlı
 • Olumlu ve Şefkatli
 • Güçlü ve Güvenli
 • Etkili, sınırsız ve zamandan bağımsızdır.
 • Reiki enerjisi evrenseldir, kimse onun sahibi olamaz. Bir kişiye yada gruba ait değildir.
REİKİ NASIL ÇALIŞIR?
Geleneksel doğu tıbbına göre, insan bedeni çeşitli katmanlardan oluşan büyük bir enerji topuyla çevrilidir. Bu katmanlar bedene enerji sarmallarıyla, çakralarla bağlıdır. Bu çakralar bedendeki önemli merkezlerle ilişkilidir. Reikiye göre; enerji bedenimizde başgösteren bir rahatsızlık, düşüncelerin oluşmasına neden olur. Bu düşüncelerin herbiri bir duygu yaratır. Duygular, hormonal bezleri aktive ederek kimyasal tepkimelere dönüşür. Bu düşünce ve duyguları zihnimizde tekrar tekrar dolandırırsak, bedenin belli bölgelerindeki enerji kanalları tıkanmaya başlar. Tıkanıklıklar bedenin doğal yaşam enerjisinin serbestçe akmasına engel olarak hastalıkların oluşmasına sebep olur. Reiki, bedenin enerji kanllarındaki problemleri ortadan kaldırır. Ruhsal, zihinsel ve duygusal stres boşanınca fiziksel hastalık da ortadan kalkar. Tıp doktorları rahatsızlıkları fiziksel düzeyde iyileştirmeye çalışırken, reiki onlara daha derin bir düzeyde yardım eder. Bu nedenle reiki, bütünleyici terapi olarak adlandırılabilir.

REİKİ EĞİTİMİ
Reiki üç aşamada öğrenilir. Aşamalar birbirlerini tamamlayıcı düzeylerdir, birleştiklerinde tam bir şifa ve ruhsal gelişim sistemi oluştururlar. Herkes her düzeyin eğitimine açıktır, uygun gördüğü düzeyde öğrenimi bırabakabilir ya da öğretmen olabilir.
Reiki I
Reiki birinci derece inisiyasyonu, kişiyi evrensel yaşam gücü enerjisine açar. Ellerdeki çakralar açılarak, ellerin şifa niyetiyle bir varlığa dokunulması yoluyla enerjinin aktarılması sağlanır.
Reiki I, temelde fiziksel düzeyde şifa uygulamaları içindir. Öğrenciler kendilerine, başkalarına, hayvan ve bitkilere enerji vermeyi öğrenirler. Sorunku olabilecek bölgeleri hissedebilmek için bedeni tarama yöntemi öğrenilir. Reiki I, ilerideki tüm seviyelerin temeli ve sıklıkla kullanılan el koyarak şifanın öğrenildiği düzeydir.
Reiki II
Reiki II aşaması kişinin şifa için aktardığı enerjiyi artırır, uzaktan şifa gönderme ile zihinsel ve duygusal şifa yöntemleri, üç sembol öğrenililir. 
Reiki III
Bir Reiki Master olmak ve sistemi öğretmeye başlamak büyük bir sorumluluk gerektirir.Reiki master olmadan önce iki ya da üç sene uygulama yapılması, tecrübe kazanılması gerekir. Reiki Master eğitimi, sınıf yönetme, yazılı malzemeyi öğretme ve öğretmen-öğrenci ilişkileri konularında da yol gösterir.
REİKİ 5 ALTIN KURALI
 • Bugün, özellikle bugün öfkelenme.
 • Bugün, özellikle bugün endişelenme.
 • Varolan tüm canlılara iyi davran.
 • Ekmeğini Helal yollardan kazan.
 • Tanrı'nın zengin hediyeleri için müteşekkir ol.
YİYECEK VE İÇECEKLERDE REİKİ KULLANIMIArıtma ve besin gücünü destekleme açısından yararı vardır, iki elinizin arasında tutamayacağınız şeyleri üstten mümkün olduğunca ellerinizi yaklaştırırsak Reiki uygulayabiliriz. Aynı olumu sonuç eğer vitamin ya da mineral kullanıyorsak şişeyi iki elimizin arasında tutmakla sağlanır. 
Bu işlem vitamin ünitesini değiştirmez. Fakat: Bazen zor olan absorbsyonu kolaylaştırır. Alkol, kafein ve nikotine reiki yapmak bunları değerli besin haline getirmez. Uyuşturucuları da dahil edersek bu dördünün de aşırı kullanımı enerji akışını kötü yönde etkiler.
Bitkilere Reiki UygulanırkenHer ne kadar bitkinin bütün aurası alıcı ise de en tesirli bölge kökleridir, saksıyı iki elimiz arasına alarak yada toprak üzerinden gövde bitimi ve köklere doğru enerjiyi verebiliriz. Saksı değiştirirken köklere Reiki vermenin yararı olduğu gibi; çiçekçileri sularken mümkünse musluk suyu olmamalı, vereceğimiz suya da reiki kullanabiliriz.

Dikkat Edilecek Hususlar
Reiki, psikolojik ya da fizik bedenle ilgili rahatsızlıklar sebebi ile geleneksek tıp tedavisi görmekte olan hastaların iyileşme süresini %50 hızlandırır.
Diyabet problemi olan hastaları Reiki tedavisi boyunca muntazaman kontrele gitmeleri şart koşun. Vucudun, insülin ihtiyacı seviyesi değişebilir. Homeopatik tedavi görenlere Reiki başarı ile uygulabilir. Fakat vücuda alınmadan önce Homeopatik ilaçlara kesinlikle Reiki uygulanmamaladır.
Kırık, çıkık vakalarında, kemikler bir yetkili tarafından yerleştirilene dek lokal Reiki verilmemelidir.
Hamilelikte karına, Reiki ek olarak verilmelidir. Bu bebeğin güven ve huzur ile hayata bağlar. Fakat, kanamalı hamilelikte Reiki vermemek yararlıdır. Doğum öncesi ve doğumdan sonra "bıngıldak" diye tabir edilen TAÇ CAKRASI kapnmadan ruhun vucuda gelmeyi kabul etme süreci devam etmektedir. Bebeklere Reiki verirken, güven ve şevkat mevhumları en üst seviyede tutulmalıdır.
Reiki 1 aşamsında tedavi tek başına olduğu gibi aroma terapi ya da kristal tedavisi ile birleştirilerek uygulabilir.

ÇAKRALAR
TEMEL ÇAKRABel kemiğinin alt kısmında yer alan temel çakra kırmızı renkilidir. Görevi, yaşam enerjisinin dengesini kontrol etmektedir. 
DALAK ÇAKRASI
Böbrek üstü bezleri ve böbrek merkezindeki splenik merkezle ilgili olan dalak çakrası turuncudur. Hayat enerjisi ve çoşku sağlar.
GÜNEŞ SİNİR AĞI ÇAKRASI
Böbrek bölgesi ile göğüs kafesi arasında yer alan çakra, sinir sistemi, karaciğer ve pankreas ile ilgili önemli organları yönetir. Rengi sarıdır.
KALP ÇAKRASI
Yeşil renkli kalp çakrası kalp dolaşımı üzerinde etkilidir.

BOĞAZ ÇAKRASI Troid ve paratroid bezleri ile ilgili olan boğaz çakrası boyunun alt kısmında bulunur. Mavi renkli çakranın sağlıklı çalışması duyguların rahatlıkla ifade edilebilmesini sağlar.
ALIN ÇAKRASI
Beyinin alt kısmında bulunan çakra, endokrin bezlerininin fonksiyonlarını kontrol eder. Vücudun bütün olarak sağlıklı faaliyet göstermesi bu çakra ile bağlantılıdır. Uykuyu düzenler, zihni dinlendirir, görme duyma, koku alma duyularını düzenler. Rengi çivit mavisidir.
TAÇ ÇAKRA 
Beyin ve pinael bezlerinin fonksiyonlarını idare eden çakra, mor, eflatun, menekşe ve macenta renkeriyle çalışır. Ruhsal durumumuz bu çakra ile direkt ilgilidir.
SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru