08.12.2022
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
SOLUĞU İZLEME MEDİTASYONU  

Meditasyon, sanskritçe “dhayana” kelimesinin karşılığıdır. Yoga biliminin kurucusu olan Patanjali, meditasyonu, “zihni belli bir şey üzerinde yoğunlaştırma” olarak açıklamıştır. Bugün düzenli bir şekilde yapılan meditasyon insan üzerinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal etkiler yaratmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre meditasyonun fiziksel etkilerini şöyle sıralayabiliriz: kalp atışları ve solunum yavaşlamakta, kandaki laktik asit miktarı düşmekte, tansiyon normal düzeyini korumakta, vücudun oksijen tüketimi azalmakta ki, -bu metabolizmanın yavaşladığını gösterir- kısaca beden tam bir dinlenme halindedir. Zihinsel etkilerine gelince; meditasyon, hafıza gücünü ve konstantrasyonu geliştirdiği gibi, dikkatide artırır. Yaratıcılık, verimlilik ve enerjide bir artış sağlar. Ruhsal olarak ise, kişide var olan depresyon, hoşnutsuzluk ve diğer negatif ruhsal durumlarda bir azalma sağlar. Huzur ve iyimserlikte artış görülür. Kısaca meditasyon, insanın genel sağlığını daha iyiye götürdüğü gibi, onun gerginliklerden kurtulmasınada yardımcıdır.

Meditasyonun birçok türleri vardır. Fakat sizlere bu yazımızda herkesin rahatça uygulayabileceği bir meditasyondan bahsedeceğim. Bu “soluğu izleme meditasyonu’dur”

Soluğu (Nefes alıp vermeyi) izleme meditasyonu:

Bu meditasyon, doğal nefes alıp verişe karışmadan, sadece nefesin, bilinç tarafından izlenmesi şeklinde yapılan bir meditasyondur.

Meditasyonu yapmak için sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği uygun bir yer seçin. Hareketsiz, dengeli ve rahat oturun. Bu bir lotüs oturuşu olabilir. Eğer bu şekilde oturamıyorsanız, bağdaş kurup oturun. Buda zor gelirse bir sandalyeyede oturabilirsiniz. Önemli olan Sırtınızın dik olmasıdır. Daha sonra el bileklerinizi lotus duruşunda olduğu gibi dizleriniz üzerine yerleştirin veya ellerinizi üst üste gelecek şekilde kavuşturup kucağınıza koyun. Oturuşunuzun düzgün olması meditasyonun sağlıklı olması açısından son derece önemlidir. Başınız dik dursun. Gözlerinizi kapatın. Birkaç derin tam nefes alın ve bütün bedeni gevşek bırakın.

Ve şimdi zihinsel dikkatinizi nefes alıp verişlerinize çevirin, kendiliğinden, doğal olarak nasıl nefes alıp verdiğinizi göreceksiniz. Bu nefes alıp verişleri izlemek, bir süre sonra sizi zihinsel sûkünete götürecektir. Nefesin kolayca izlenmesini sağlamak için nefes alış verişlerinizi sayabilirsiniz de. Zihninizden, nefes alırken “bir”, verirken “iki” deyin ve saymayı “on”a kadar sürdürün. Bitirince tekrar “bir”den başlayın. Meditasyonu on dakika kadar bu şekilde devam ettirin.

Bazen meditasyona yeni başlayanlar için nefesi izlemek ve sayı saymak zor gelebilir. Ayrıca zihinde birdenbire birçok düşüncenin oluştuğunu ve sayı saymadığınızı da farkedebilirsiniz. Bu durumda düşüncelerin zihninizden serbestçe akıp gitmesine izin verin. Ve zihinsel dikkatinizi, tekrar nefes alıp vermeye çevirerek, meditasyonu devam ettirin. Meditasyon sabır isteyen bir iştir. Yılmadan devam edin. Zamanla çok daha iyi yaptığınızı göreceksiniz.

Bu meditasyonu; günlük yaşamın baskısından, gerginliğinden uzaklaşmak; zihninizde kişisel bir mekân yaratıp, kötümser fikir ve duygulardan arınmak ve fiziksel gerginlikleri ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru