08.12.2022
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
STRESLE BAŞETMENİN YOLU:MEDİTASYON  

STRESLE BAŞETMENİN YOLU MEDİTASYON

Meditasyon farklı  insanlara farklı anlamlar ifade etmektedir, ve meditasyon yapmanın bir çok yolu vardır. Bu yazı zihinselmeditasyon denilen meditasyonun bir türünü inceliyor.

Bu meditasyon rahatlamanıza ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olabir.

Anahtar noktaları


Zihinsel meditasyonun amacı dikkatinizi on anda olan şeylere odaklamaktır. Ana fikir değiştirmeye çalışmadan o anda yaşadığınız şeyi kaydetmektir.

Meditasyon sizin rahatlamanıza yardımcı olabilir, çünkü geçmişte olmuş ya da gelecekte olabilecek bir şey hakkında endişelenmiyorsunuz.

* Bu 
meditasyonu yapmak için herhani özel bir alete ya da ekipmana ihtiyaç yoktur. Siz sadece yerde ve ya bir koltuka rahat bir pozisyonda oturun  veya sizin için daha rahat olacaksa yere uzanabilirsiniz.

* Eğer beyniniz bomboşsa endişelenmeyin ya da kendinizi yargılamayın.düşüncelerinizin boş boş beyninizde dolandığını farkettiğiniz an tekrar şu ana odaklanın. Bunu yapmanın bir yolu da vücudunuza odaklanın. Örneğin, nefesiniz hızlı mı yavaş mı, derin derin nefes mi alıyorsunuz yoksa normal mi?

Meditasyon bazı belli duyguları ya da hisleri ortaya çıkarabilir. Eğer bu olursa onlardan kurtulmaya çalışmayın. O anda ne hissttiğinize odaklanmaya çalışın.o duyguların tetiklediği duygularda kaybolmayın.

Zihinsel meditasyon nedir?

Zihinsel meditasyon hiç birşey yapmadan oturup şu anda olan bitene odaklanmaktır. Bunu yaparken geçmiş ve gelecek hakkındaki tüm düşüncelernizin akıp gitmesine izin verin.

* Bu 
meditasyonu yaptıktan sonra meditasyon yapmıyorken bile zihniniz açık olacaktır. Zihnin açık olması demek o anda olan şeylere dikkatinizi vermek demektir.

* İnsanların yaşamları çok yoğundur. Çoğu zman bir insan aynı anda bir çok şey yapar. Örneğin aynı anda bir manava yürüyebilir, alışveriş listesi yapabilir ve telefonda konuşabilrsiniz. Fakat  zihniniz açık olduğu olduğunuz zaman yürümek gibi o şeylerden sadece bir tanesini yaparsınız ve sadece bir tanesine dikkatinizi verirsiniz.

* Örnegin yürürken hava cildinize nasıl etki ediyor? Ilık mı, serin mi, kuru mu yoksa nemli mi? Ayağınız yere değdikçe nasıl hissediyor? Ayakkabılarınız ayağınızda baskı yaratıyor mu, yoksa rahat ve desteklenmiş mi hissediyorsunuz? Bu, yürürken zihninizin açık olduğu anlamına geliyor?

Neden meditasyon?

İnsanlar meditasyonu,

Endişestres ve depresyonAcı
* Hap kullanma, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapıcı alışkanlıkları içeren bir sürü problemli durumları tedavi etmek için kullanmışlardır. 

Meditasyon bu tarzda problemleri çözmede yardımcı olabilir fakat doktordan aldığınız bir tedavinin yerine geçmez. 

Meditasyonun en büyük avantajlarından biri canınız nerede ve ne zaman isterse yapabilmenizdir ve böylece rahatlayabilir ve daha iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda meditasyon yapmak için karmaşık aletlere ve özel ekipmanlara da ihtiyacınız yoktur. 

Şu anda olan bitenin nasıl farkında olacağını öğrenmek zihninizi dinç tutabilir ve hayatın diğer alanlarında da daha rahat odaklanmanıza yardımcı olur. Örneğin, konuşmayla, radyo dinlemekle ya da diğer şeyleri düşünmekle dikkatinizi dağıtmaktansa sadece araba kullanmaya odaklanırsanız, yolda ortaya çıkabilecek durumlara daha hızlı tepki gösterebilirsiniz.

Nasıl  meditasyon yaparsınız?

Hazırlanma:

* Rahatsız edilmeden 
meditasyon yapabileceğiniz bir yer ve zaman belirleyin. Sessiz bir yer bulmaya çalışın fatak trafik gibi bazı gürültülü sesler varsa da endişelenmeyin. O tarz bir ses sadece o anın bir parçasıdır.

* Başladığınızda, bir anda sadece on dakikalık bir 
meditasyon yapmaya çalışın. Daha sonra kademe kademe zamanı artırabilirsiniz. Aynı zamanda 10 dakika sabah, on dakika akşam olmak üzere iki ayrı zaman diliminde meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

* Oturmadan önce, o ana odaklandığınızı unutmayın. Bu, zihninizi boş boş durmaktan kurtarmanıza yardımcı olabilir. Günlük  koşuşturmalarınız ve diğer engeller 
meditasyonunuzu bitirdikten sonra zaten sizi bekliyor olacaktır.

Uygulama:

*Yerde ve ya bir sandalyede rahat bir pozisyonda oturun ya da daha rahat olacaksa uzanın. Gözlerinizi kapatabilrsiniz, aşağı bakabilirsiniz ya da birkaç adım uzaklıktaki zemine bakabilirsiniz.

*Oturduğunuz zaman dikkatinizi nefes alışverişinize verin. Bu o anda neler olup bittiğine odaklanmanın güzel bir yoludur. Nefes alışverişinizi değiştirmeye çalışmayın. Sadece göğsünüzün ve akciğerlerinizin nasıl hissettiğini anlamaya çalışın.

*Eğer zihniniz odaklanamıyorsa endişelenmeyin ya da kendinizi kötü hissetmeyin. “ iş yerinde saat ondaki toplantı için ne yapmak gerekeceğini merak ediyorum” gibi o anda ne düşündüğünüzü fark etmeye çalışın. Sonra düşünmeyi bırakın ve dikkatinizi tekrar o ana ve nefesinize yoğunlaştırın. Bunu meditasyon süresince tekrar tekrar yapabilirsiniz. Tamamdır.

*Meditasyon süresince kızgınlıksabırsızlıkmutsuzlukstres ya da neşeli olma gibi bazı belli başlı duyguları hissedebilirsiniz. Ne bu duygulara sıkı sıkı tutunun ne de bu duyguların uçup gitmesine izin verin. Onlar o andaki deneyiminizin bir parçası sadece. Dikkatinizi nefesinize yoğunlaştırmak odaklanmış bir halde kalmanıza yardımcı olacaktır ve duygularınızın tetikleyebileceği düşüncelerin içinde kaybolmanıza izin vermeyecektir. Örneğin; eğer çamaşırları yıkamak için meditasyonu bitirmek için acele ediyorsanız çamaşır yıkama düşüncesi yerine sabırsızlık duygusuna odaklanmaya çalışın. Bu duyguyu vücudunuzun neresinde hissediyrsunuz? Bu duygu sizi gerginlştiriyor mu? Nefes alıp verişinizi etkiliyor mu?

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru