14.08.2022
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
HİNT BAŞ MASAJI  

    HİNT BAŞ MASAJI

Hint Baş masajı, 5000 yıldır Hindistan'da uygulanan " yaşam bilimi " olan Ayurveda'nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınması. Hint Baş Masajı üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik öz yağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır. Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Hint Baş masajı zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır. Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar. 


Hint Baş masajı dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır. Marma noktaları, akupresür, çakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel öz yağ karışımları ile 30 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar. 

Aşağıda açıklanan dört konu (marma noktaları, akupresür, çakra dengeleme ve aromatik öz yağlar) Hint Baş masajının özünü oluşturur. Her bir konu kendi içinde bir felsefeye dayanır ve doğru uygulandığında çok etkilidir. Hint baş masajı basit bir baş masajından öte bu özel teknikleri içerdiği için uygulamanın neticesi mükemmel sonuçlar verebilir. Zihinsel arınma, ruhsal denge, fiziksel rahatlama ve derin dinlenmeyi kim istemez!... 

Marma noktaları nedir? Hint baş masajı uygulamasında nasıl fayda sağlar? 
Marma'nın kelime anlamı saklı ve hayatidir. Hint enerji sistemine göre bedenin enerji merkezleri "Marma noktaları" olarak tanımlanır. Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir ancak akupunktur noktaları kadar küçük, belirgin ve sık değildir. Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa için kullanılmaktadır. 

Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma noktası olarak ta görülür. Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynar; kaslar, organlar dokular ve sistemlerle bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları normalleşir, rahatlanır ve arınılır. 

Hint baş masajı, ılık aromatik öz yağlar Marma noktalarına, parmakların dairesel hareketleriyle uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek, masajın dengelenme, derin dinlenme ve arınma faydalarından yararlanılır. Hint baş masajı Marma noktaları baş, boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrı, tutulma, nodül oluşumu gibi sıkıntıların çözülmesinde de kullanılır. Akupresür nedir? Hint Baş masajı uygulamasında nasıl fayda sağlar? 
Bedende belli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine "Akupresür" adı verilir. Akupunktur noktaları "Meridyen" olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarak ta düşünülebilir. 

Bedenimizde organlarımız her an yaşamsal enerji üretir. Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder. Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir. Hint Baş masajı üst bedene uygulanan akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilebilir. Üst beden uygulanan akupresür ile beslenir, canlanır, rahatlar ve dengelenir. 

Çakralar ve Hint Baş masajı 
Çakralar, bedeni yaşamsal enerji ile besleyen "enerji çemberleri" olarak tanımlanabilir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekir ancak çocukluğumuzdan itibaren bu merkezleri kullanmasını bilmediğimiz için zamanla bloke olurlar. Belli tekniklerle çakralar beslenerek, bedendeki enerji akışına destek olunabilir. 

Hint Baş masajı çakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlayabilir. Çakralarla birlikte bazı aromatik öz yağlar Hint Baş masajında kullanılır. Çakralar, temsil ettiği organlar ve kullanılan aromatik öz yağların tablosu aşağıdaki hazırlanmıştır.

Çakralar > Temsil Ettiği Organ > Aromatik Öz Yağlar 

1.Kök Çakra > Kemik, kan, sert dokular, anüs, > Sedir, Sandal, Selvi, Ardıç 

2.Sakrum Çakra > Pelvis bölgesi, üreme organları, bağırsaklar, böbrek, mesane, tüm sıvılar, lenf, kan > Yasemin, Itır, Tefarik, Anason, Zencefil 

3. Solar Pleksus Çakra > Karın boşluğu sindirim sistemi, karın, karaciğer, dalak, safra kesesi > Kara Biber, Kakule, Rezene, Kişniş, Portakal, Melekotu, Melisa 

4. Kalp Çakra > Kalp, göğüs kafesi, akciğerler, kan, deri, kan dolaşım sistemi > Gül, Lavanta, Bergamut, Portakal Çiçeği, Palmarosa, Gül Ağacı 

5. Boğaz Çakra > Bronşlar, yemek borusu, ses telleri, boğaz, ense, çene> Adaçayı, Papatya, Okaliptüs, Biberiye, Çam, Mandalina 

6. Üçüncü Göz Çakra > Beyincik, kulaklar, burun, sinüsler, gözler, sinir sistemi, yüz > Sandal, Limon, Kakule, Tarçın Civanperçemi 

7. Taç Çakra > Beyin > Sedir, Günlük, Mür, Fesleğen


Aromatik Öz yağlar ve Hint Baş masajı 
Aromatik öz yağların bedene masaj yoluyla uygulanmasının faydaları saymakla bitmez. Hint Baş masajında kullanılan bazı aromatik yağlar ve etkileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. 

Sağlanan Etki: Öz yağlar 

Enerji veren: Biberiye - Defne - Çam 
Harekete geçiren: Limon - Greyfurt - Ardıç 
Dengeleyen: Kakule - Kişniş - Adaçayı 
Sakinleştiren: Lavanta - Kır Papatyası - Itır 
Yavaşlatan: Portakal çiçeği - Ylang Ylang 
Zihinsel dinginlik veren: Günlük - Mür - Sandal - Tefarik 

Hint Baş masajı Hangi Sıkıntılarda Etkilidir? 
Fiziksel Kaynaklı Sıkıntılar 

Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları 
Sırttaki nodüller 
Kronik boyun tutulması 
Baş ağrısı ve migren 
Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme, kepek vb.) 
Yüzdeki ağrılar (göz, sinüs, çene vb.) 
Toksin birikimi 

Zihinsel Sıkıntılar

Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe, uykusuzluk vb.) 
Konsantrasyon bozukluğu 
Zihinsel yorgunluk 

Hint Baş masajı Nasıl Uygulanır? 
Hint Baş masajı, oturularak veya yatarak yapılan ve 30 dk. Süren seri bir masajdır. Hindistan cevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yağı ile kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik öz yağların karışımı ile üst bedene uygulanır. Hint Baş masajı aynı zamanda yağsız ve kıyafetin üzerinden de uygulanabilir. 

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru