09.05.2021
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
ÇEVRECİLİK VE BÜTÜNSELLİĞİN ÖNEMİ  

Çevrecilik ve Bütünselliğin Önemi

Fadime Emir

Bildiğiniz gibi, bu fedakar Dünya Ana, kendi tezahüründen beri, milyarlarca ruh varlığına enkarnasyon zemini hazırlayarak vazifesini büyük bir sükunetle sürdürmektedir. O, pek çok varlığın enkarnasyonuna hizmet eden şuurlu bir organizasyondur ve canlı bir sistemdir. Varlıkların ihtiyacını karşılayan bir organizasyon olup tekamül sürecindeki rolünü kusursuzca yerine getirmektedir.
Peki biz Dünya İnsanları, Dünyamız ve Dünya’ya gelecekte de enkarne olacak varlıklar için ne yapmış durumdayız? 
Teknolojiyi büyük bir hızla geliştirmiş, bu teknolojik olanaklardan yarış edercesine yararlanmak için kendimizden geçmiş bir durumdayız. Fabrika bacalarından fışkıran asit yağmurlarıyla ormanlarımızı kuruturken, hava kirliliği nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerdeki 50 milyon çocuğun kronik öksürük ve astıma yakalanmasını sağlamış durumdayız. Ozon tabakasını deldiğimiz için kanser dahil pek çok sorunu artırmış bulunmaktayız. Atmosferdeki karbondioksit oranındaki artışı sağladığımız için küresel ısınma nedeniyle buzulları eritmekte, sel ve çamur felaketleriyle boğuşmaktayız. Petrol ve kimyasal atıklar sayesinde karalardaki ve okyanuslardaki deniz dibi canlılarını hızla azaltmış, ekolojik dengeyi bozmuş bulunmaktayız. “Her eve lazım” diyen reklam sloganlarının telkini altında habire tüketmekte, “benim de bir yazlığım olsun” diyerek dağları taşları konutla doldurmakta, çevre duyarlılığı adına kılımızı bile kıpırdatmazken “sözde çevreciler” olmakla övünerek bu çılgınlığa katkıda bulunduğumuzu bile düşünmeden ve “ne yapabiliriz?” diye sormadan çevremizdeki kişi ve kuruluşları suçlayıp durmaktayız!
Elbette ki teknolojiye karşı değiliz. Teknolojide, nükleer enerjiler ve çevre kirliliği yaratan diğer enerjiler yerine, temiz enerji kaynaklarının kullanılmasını, etkili önlemler alınmasını, yeşil katliamının önlenmesini ve duyarlılıklarımızı artırmayı öneriyoruz.
Şimdi, hep birlikte hem şu “çevreci” hareketlerin tarihçesine ve bugün geldikleri noktalara bir göz atalım, hem de birazcık düşünelim.
Çevrecilik adına, ilk Dünya günü, 22 Nisan 1970’de gerçekleştirildi. Burada alınan kararlara göre, bireysel hareketlerin Gezegenimizi kurtarmaya yeteceğine inanıldı. “Gezegenimizi Kurtarmak İçin Alacağınız 50 Önlem” başlığı altında bir önlemler listesi yayınlandı. Özel araçları komşularla paylaşmak, kısa mesafede bisikleti tercih etmek, yağmur ormanlarından gelen kerestelerden yapılmış eşyaları boykot etmek, kullanılmış kağıtları çöpe atmamak bu önlemlerden yalnızca birkaçıydı. 
Bu tip önlemlerin yeterli olacağına inanan Kaliforniya’lı çevreci Julia Hill, 10 Aralık 1997’de ilginç bir protesto eylemine başladı. Amacı, Kaliforniya’nın Humboldt Bölgesinde kereste için ağaç kesen Pasifik Lumber Şirketini protesto etmek ve dikkatleri bu yöne çekmekti. 
Julia Hill, “Luna” adını verdiği dev ağacın üzerinde, hiç aşağı inmeden tam iki yıl geçirdi. Çiğ sebze ve meyveyle beslenerek, saatte 45 kilometre hızla esen rüzgara, El Nino yağmurlarına, rutubete ve soğuğa karşı direnerek ve çevrecilerin sembolü haline gelerek geçirdiği iki yılın sonunda eylemine son verdi.
Pacific Lumber Şirketi; 1000 yaşında, 230 metre boyunda olan Luna’ya ve çevresindeki ağaçlara dokunmadı ancak; 4000 dönümlük bölgedeki tüm kızılağaçları (kırmızı kereste veren bir servi ağacı türü) kökünden kesti! Julia Hill; dikkatleri o bölgeye çekti, haftanın 6 günü gazetecilerle röportaj yaptı, meşhur oldu ama etkili bir sonuç alamadı... 
22 Nisan 2000‘de Dünya Günü için biraraya gelen binlerce eylemci ise daha önceden benimsenen yöntemlerin Gezegenimizi kurtarmaya yetmediğini kabul etmek zorunda kaldı.
Eylemcilerin gözünü açan en anlamlı olay, hamburger kutularına karşı açılan savaş ve bu savaşa katılan kitlelerin caydırıcı baskısının, bireysel eylemlerden çok daha etkili önlemler için baskı unusuru olmasıydı. Çevreciler uzun süreden beri, üretiminde ozon deliğini büyüten CFC gazı kullanıldığı gerekçesiyle, McDonald’s’ın hamburger kutularını protesto ediyordu. İnsanlardan McDonald’s’ları boykot etmesi isteniyordu. Artan baskılar karşısında devreye giren Çevre Koruma Fonu, McDonald’s ile iş birliği yaparak, hamburger kutularında ozon deliğine zarar vermeyen bir madde kullanılmasını kararlaştırdı. 1989 yılında McDonald’s hamburger kutularının kartondan yapılmasına karar verildi.
Böylece 2000 Dünya gününde varılan nokta şuydu: “Bireysel girişimler Dünya’yı kurtarmaya yetmiyor. Şirketler, yönetimler ve kitleler de bu yönde hareket etmeli.” 
New York Queens College’dan Barry Commoner’in söylediklerini gelin birlikte gözden geçirelim: 
“İyi niyetli insanlar çoğunlukla bireysel sorumluluklarını saplantı haline getirirler; bu kişiler için bireysel girişimlerinin ne denli etkili olduğu değil, bir şey yapmış olmak önemlidir. Bu yaklaşım çevrecilerde sıklıkla görülen bir kaçıştır. Çevreciler sprey deodorantlardan vazgeçip, gazsız deodorantlara yöneldiği halde ozon tabakasındaki delik büyümeye devam ediyor. Amerika karayollarında 68 milyon otomobil dolaştığı sürece çevrecilerin süpermarkete yürüyerek gidip gelme kararı karbondioksit emisyonunda ciddiye alınmayacak kadar küçük bir azalmaya yol açar. Oysa Royal Dutch/Shell şirketi yönetim kurulu başkanının alacağı tek bir kararın doğuracağı sonuçlar bireysel eylemlerden çok daha etkilidir. Aslında gelişmiş ülkelerdeki bir milyar insan araba kullanmaktan vazgeçse, güneş enerjisine geçiş yapsa, eskimiş cihazlarını atıp az enerji tüketen cihazlar kullansa sera gazı emisyonu büyük ölçüde azalır. Burada önemli olan, kitlelerin veya birkaç hükümet ve büyük şirketin ortak eyleme katılmaya ikna edilmesidir” diyor.
Çevrecilerin ABD’deki çok uluslu şirketlerin üzerindeki “yeşilleşme” baskısı giderek artıyor. Kitlelerin desteklemeye başladığı protesto eylemleri ise kısa sürede etkili sonuçların alınmasına neden oluyor. Örneğin Weyerhaeuser adındaki işlenmiş tahta üreticisi bir şirket, Kanada’da binlerce ağacı kestikten sonra, geçen yıl 100 milyon ağaç dikme kampanyası başlatacağını duyurmuştu. Royal Dutch/Shell ise 2002 yılında, sera gazı emisyonunu yüzde 25 oranında azaltmayı planlıyordu. 
Bütün bunlar bireysel önlemlerin gereksiz olduğu anlamına gelmemeli. Tam tersine, dünyadaki her insanın çevre konusunda bilinçli olması gerekiyor. Bunun için de, iki yıl ağaç üzerinde yaşamak yerine, çevre örgütlerine üye olarak, ortak bir eylem planı dahilinde çalışmanın daha yararlı olduğu görülüyor.
İşte burada, bir organizasyona dahil olunduğunda, organize olmuş toplulukların, belli bir amaç için, en etkili silah olan “birlik ruhunu” hayata geçirmeleri mümkün oluyor. Bu birlik ruhu ise hem maddi hem de ruhsal planların çok ağır eprövlerle karşılaşmasına gerek kalmadan da gelişimlerinin sürebileceği anlamına geliyor. Eğer biz Dünya beşerleri birliğin, bütünselliğin önemini ve gücünü kavramaz, Dünya’yı talan etmeye devam edersek, karşılaşacağımız ağır eprövlerin sorumluluğunu da üstlenmek zorundayız. Ya da bilgiyle hareket eden şuurlu organizasyonlara dahil olmanın yollarını bir an önce bulmak durumundayız. Nasıl ki bugün karşılaştığımız eprövlerden geçmişteki davranışlarımız sorumluysa, gelecekte karşılaşacaklarımızdan da bugünkü beklenti ve fiillerimiz sorumludur. Bu sorumluluk sadece bireysel bir sorumluluk değil, Dünya’nın ve pek çok varlığın kaderini de belirleyen bir sorumluluktur. Olsun “Ben o sorumluluğu taşırım” diyenlere şimdiden kolay gelsin...

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru