09.05.2021
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
EFT NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR  
EFT
 Gary Craig adında Stanford mezunu bir mühendis tarafından oluşturulmuş bir enerji çalışmasıdır. EFT için bir çeşit duygusal akupunktur da denebilir çünkü belli akupunktur noktalarına parmak ucuyla vurarak yapılan bir uygulamadır. EFT'de problemin üzerine bazı sözleri tekrarlayarak giderken bir yandan da daha çok yüzümüzde bulunan belirli noktalara vuruyoruz. Bu şekilde duyguların bu bağımlılığımız üzerinde ki etkileri ortadan kalkıyor ve zamanla ondan kurtulma imkanımız oluyor. EFT ilk olarak kişilerde korku, anksiyete gibi olumsuz duyguların şifa bulması için kullanılmış. 

EFT nasıl ortaya çıkmıştır?EFT, TFT (Thought Field Therapy) tekniğinden türemiştir. TFT 1981 yılında Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir. Dr. Callahan'in Çin tıbbı ve bedendeki enerjilere ilgisi olduğundan, o dönemlerde su korkusu için tedavi gören bir hastasında bu bilgileri denemek istemiştir. Callahan insanların bedeninde enerjinin akmasını sağlayan can kanallarında (meridyen) oluşan bir tıkanıklığın kişide duygusal huzursuzluk yarattığını düşünüyordu. Bu tıkanıklığa yapılan bir müdahele ile enerji tekrardan rahat akacak ve duygusal huzursuzluk yok olacaktı. Teorisini su korkusu olan bu hastası, Mary üzerinde denemeye karar vermiş. Mary'den suyu düşünmesini, düşünürken de iki parmağı ile mide kanalına hafif vuruşlarda bulunmasını istemiş. Sonuç Callahan'i de hastasını da şaşırtmıştır. Mary'nin o günden sonra su korkusu geçmiş ve bir daha tekrar etmemiştir. 

Daha da geliştirdiği bu teknik üzerine Dr. Callahan eğitimler vermeye başlamış ve bu eğitimlerin çok yüksek bir bedeli varmış. Callahan'in ilk öğrencisi Gary Craig olmuş. Eğitimi tamamlayan Gary Craig, fiyatın çok yüksek olduğunu ve yapılması gereken vuruşların karmaşık olduğunu düşünerek bu eğitimi hem daha ucuza getirmek hem de uygulaması kolaylaştırmak için çalışmalara başlamış.ve buradan uygulaması gerçekten çok kolay olan EFT doğmuştur. Gary Craig EFT'yi her türlü geliştirmeye açık tutmuş ve herkesi yeni şeyler deneyerek EFT'nin gelişmesinde yardımcı olmalarını istemiştir.

EFT nasıl işliyor?Bu çalışmanın temelinde şu düşünce yatıyor "Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıktır."

Bu tanımı açabilmek için biraz enerjiye değinmek gerekir. Bilimsel olarak bizim enerjiden oluştuğumuz kanıtlanmıştır. Bu enerji sürekli hareket halinde ve değişim içindedir. Bu evinizdeki masa içinde geçerlidir. O masa aslında göründüğü kadar 'katı' bir madde değildir. O sürekli enerji kaybediyor ve kazanıyordur.bunu yaparken de genel 'masa' görüntüsünü muhafaza ediyordur. Bizlerde bu şekilde 'insan' görüntümüzü muhafaza ediyoruz. 

Bu enerji sağlıklı, yani engelsiz, aktığında biz de sağlıklı ve huzurlu olabiliyoruz. Ancak yaşadığımız ve deneyimlediğimiz bazı olaylar bu enerjide tıkanıklık yaratabiliyor ve enerji akışının düzenini bozabiliyor. Bu aksaklık bedensel veya psikolojik acı olarak algılanıyor. Bu acılarla biz yıllar içinde yaşamayı öğreniyoruz ve zihinsel olarak o acıyı kendimizden uzak tutmanın yollarını keşfediyoruz. O duyguyu bir daha yaşamasak bile o bizim bedenimizde enerji olarak tıkanmıştır, ve enerjimiz aksayarak akıyordur. Aksayarak akan bir enerji zaman içinde fiziksel veya ruhsal hastalıklara yol açabilir.

EFT ile bu olumsuz duyguya odaklanıyoruz ve onu yüzeye çıkarıyoruz. Sonra enerji kanallarında bulunan bazı noktalara parmak ucu ile hafif vuruşlar yaparak o tıkanık enerjinin çözülmesini ve açılmasını sağlıyoruz. Bu açılma olunca da beden enerjisi akması gerektiği gibi akıyor ve biz daha sağlıklı olabiliyoruz.

EFT nasıl uygulanıyor?EFT'nin uygulaması inanılmaz derecede basittir. Bu basitlik EFT ile çözüme gitmenin de kolay olduğu düşüncesine sebep olmuştur. Uygulaması basit olsa da kişilerin farkındalık geliştirmeleri, neye EFT yapacaklarını keşfetmeleri bu işin daha zor olan kısmıdır. İlk çıktığında EFT yüzde ve ellerde yer alan 13 noktaya yapılan vuruşlar, bir mırıldanma ve birkaç göz hareketinden oluşmuştu. Zaman içersinde bu uygulamaya yeni yorumlar eklendi, kişilerin oluşturdukları bazı ek noktalar oldu ve Gary Craig bile daha kısa bir yöntem ile aynı başarıya ulaşılabileceğini gösterdi. Kısaltılmış uygulamada 9 nokta vardır, mırıldanma ve göz hareketleri de kaldırılmıştır. Burada size her ikisini de anlatacağım. Gary Craig'in websitesinde de belirtildiği gibi genelde kısa uygulamayı yapıyorsanız ve başarı elde edemiyorsanız, uzun uygulama bazen sonuca götürebiliyor.EFT ‘nin kullanım alanlarına örnekler:Duygusal Rahatsızlıklar:

Stres

Sıkıntı

Keder

Değersizlik duygusu.İlişkiler:

Öfke

Çekingenlik

Eleştşrşden aşırı etkilenme .Olumsuz alışkanlıklar:

Tırnak yeme

Kilo problemleri

Alkol ve Sigara bağımlılığı.Korkular ve Fobiler:

Yükseklik

Yıllan

Uçak 

ÖrümcekEğitim:

Sınav stresi

Hiperaktivite

Öğrenmeye veya okula yönelik olumsuz duygular


Motivasyon ve Konsantrasyon bozuklukları .
SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru